ZLINE WADZ30CB 30 in. Autograph Edition Professional True Convection Double Wall Oven with Air Fry
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
ZLINE 30 in. Autograph Edition Professional True Convection Double Wall Oven with Air Fry and Self Clean in Stainless Steel with Champagne Bronze Handles (WADZ-30-CB)
Quick Specs
  • Type: Double Wall Oven
  • Style: Built In
  • Fuel: Electric
  • Built In: Yes
  • Width: 29.88"
  • Height: 24.5"
  • Depth: 51.25"
  • Nominal Width: 30"
  • Energy Star Rated: No
  • Self Clean: Yes
  • Convection: Yes
  • First Oven: 5.0 cu. ft.
  • Hidden Bake Element: No
  • Sabbath Mode: Yes
  • WiFi Connected: No
Luxury isn't meant to be desired - it's meant to be attainable. The ZLINE 30 in. Autograph Edition Professional True Convection Double Wall Oven with Air Fry and Self Clean in Stainless Steel with Champagne Bronze Handles (WADZ-30-CB) provides a professional culinary experience by pairing reliable, everyday performance with contemporary convection cooking capabilities and cutting-edge air frying technology. Achieve ZLINE Attainable Luxury' excellence with innovative features designed to enhance your kitchen's capability.
This product contains many unique features such as:
  • Manufacturer Warranty ' - 1 year parts and service warranty
Dimensions: 29.88 in. W x 24.5 in. D x 51.25 in. H
Cut-Out Dimensions: 29 in. W x 24 in. D x 50.38 in. H
Interior Oven Dimensions: 24.5 in. W x 19 D x 17 H
Electrical Requirement:
240 V/ 60Hz/ 40A